KOLAPS: Kineska kriza se preliva na Srbiju!
Pad vrednosti akcija na berzama u Tokiju i Šangaju biće sve intenzivniji, a mi ćemo to osetiti kroz manji izvoz žitarica, poskupljenje kredita i slabljenje proizvodnje.
BEOGRAD - Kriza sa svetskih berzi vrlo brzo će stići i u Srbiju, što će za posledicu imati manju zaradu od izvoza žitarica, usporavanje privrednog rasta i poskupljenje kredita, očekuju analitičari.
Vrednost akcija na Tokijskoj berzi juče je pala za jedan, a u Šangaju za čak 3,2 odsto, što je posledica činjenice da je proizvodnja u Kini u avgustu imala rast za 6,1 odsto umesto očekivanih 6,4 odsto. Uporedo sa srozavanjem investicionog rejtinga Brazila na nivo „smeća“, i privrednim sinusoidama u Rusiji, i drugim svetskim ekonomijama, jasno je da će se slabljenje svetske tražnje odraziti i na malo i slabo tržište naše zemlje.
- Finansijska i robna tržišta ponašaju se po principu spojenih sudova. Finansijska kriza koja se očituje kroz pad berzanskih indeksa dokaz je pada finansijske moći tog tržišta. Pad Šangajske berze je dokaz svetskim ekonomijama da pada kupovna moć najvećeg svetskog potrošača hrane. Padom kupovne moći Kine pada tražnja na svetskom tržištu. Padom tražnje padaju i cene, i to je scenario koji će se najverovatnije odigrati vrlo brzo - kaže Željko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu.
On objašnjava da će pad kineske ekonomije uticati na pad svetske ekonomije.
- Pad privredne aktivnosti smanjuje tražnju za sirovinama, prvenstveno za naftom i hranom. Pad tražnje za naftom i hranom dovodi i do manje tražnje za kukuruzom, sojom, uljanom repicom i sličnim sirovinama od kojih se bioenergenti proizvode. Srbiju će to pogoditi jer će imati manji priliv od izvoza žitarica, naročito soje, čiji je Kina najveći uvoznik. Pad tražnje za sojom može i te kako da obori cenu ove uljarice. Isto važi i za pšenicu, ali u manjem obimu - ističe Galetin.