PUŠENJE REMETI KONTROLU GENA U ĆELIJAMA PLUĆA I PRIPREMA TEREN ZA RAK
scena - 10.08.2013
PUŠENJE REMETI KONTROLU GENA U ĆELIJAMA PLUĆA I PRIPREMA TEREN ZA RAK
Pušenje stvara haos u genima ćelija pluća, kada se popuši i samo jedna cigareta, a ćelije pluća gube deo svog genetskog programa. Posledica toga je nekontrolisana deoba ćelija, čime pušenje priprema teren za rak.” – objašnjava dr Ronald Kristal sa Univerziteta Kornel u Njujorku.
„Geni u ćelijama pluća pušača često počinju da se ponašaju „haotično”. Krajnji rezultat je da postaju ”primitivni” i počinju da se neograničeno dele što može da vodi raku.“ – upozorava Ronald Kristal u članku u naučnom časopisu „Stem Cell“.
Kada se popuši i samo jedna cigareta, ćelije pluća gube deo svog genetskog „programa”. Tako postepeno postaju sve primitivnije. To ne znači da će svaki pušač neizbežno dobiti rak ali pušenje priprema teren za tu bolest.” – navodi Kristal.
Kristal je predvodio istraživački tim koji je proučavao uticaj pušenja na gene u ćelijama pluća. U istraživanju je učestvovalo 20 nepušača i 31 pušača za koje su pretpostavljali da imaju zdrava pluća. Već na početku istraživanja proverili su stanje njihovih pluća i opšte stanje i uporedili strukturu i sadržaj ćelija na površini disajnih organa. To je urađeno jer su upravo ove ćelije u kontaktu sa dimom cigareta i upravo u njima i počinje razvoj raka pluća.
Standardno, aktivnost gena je pod strogom kontrolom organizma. U ćelijama pluća aktivni su geni koji odgovaraju za njihovo funkcionisanje, a u neuronima kore velikog mozga – za rad samog mozga. Međutim, u ćelijama zahvaćenih rakom genetska kontrola je poremećena što ih navodi da se nezaustavljivo dele, pa se formira tumor koji se širi izvan samih pluća.
Rezultati ovog istraživanja su pokazali da ćelije pluća pušača koji još nemaju rak počinju da izlaze van kontrole organizma već u ranoj fazi kad je promene na njima nemoguće otkriti standardanim dijagnostičkim metodama.