zdravaishrana - 01.10.2015
Napravite renesansu vašeg tela: Jelovnik i jedinstveni recepti!
U vreme kad priroda oseća i priprema duboke promene – to je znak i da je pravi trenutak za detoksikaciju i regeneraciju tela. Osim pravilnog disanja i fizičke aktivnosti, hrana je bitan faktor koji pospešuje detoksikaciju organizma. Za to su nam potrebne sveže i lagane namirnice, kako bi se oslobodili toksina nakupljenih preko zime, a ćelijama pružili novu energiju.
Zapravo, kompletan jelovnik treba da se prilagodi novom godišnjem dobu, a jedan dan možemo posvetiti čišćenju organizma . U međuvremenu, hajde da vidimo za kakvu hranu treba da se opredelimo.
Širom sveta postoji tradicija da se bar jedan dan u nedelji posveti detoksikaciji organizma, a u proleće to je imperativ zdravog načina života…
Žitarice za detoksikaciju
Žitarice, posebno one integralne, pružaju jetri dragocene ugljene hidrate i podstiču njenu funkciju sinteze i pročišćavanja organizma. Korisno je što više jesti pirinač, jer se lako vari, zasićuje, uspostavlja ravnotežu bakterijske flore u crevima, štiti jetru i bubrege. Integralni pirinač (basmati) ima nizak glikemijski indeks, a posebno se preporučuje osobama koje imaju problema s održavanjem telesne težine i vitke figure. Uzimajte ga naizmenično s pšenicom, po mogućstvu – sa starim vrstama ove žitarice (jednozrna pšenica, krupnik, “cappelli” i tvrda pšenica), koje sadrže manje glutena i drugih potencijalnih alergena, a obezbeđuju dovoljne količine vitamina B-grupe, selena i raznih drugih zaštitnih supstanci. Sve te vrste pšenice predstavljaju dobru osnovu prolećnog menija za razna jela u obliku testenine (koja se može naći u prodavnicama zdrave hrane) ili hleba s prirodnim kvascem, ili pak žitarica u ćelom zrnu.
Jedite lisnato povrće
Salatama različitih vrsta i boja dodajte koprivu, pasji zub i divlji hmelj, koji, pored brojnih aktivnih sastojaka, sadrže hlorofil, biljni pigment depurativnih svojstava (prečišćava krv), posebno bogat magnezijumom – antistres mineralom važnim za regenerisanje tkiva. Uzimajte šparglu i cikoriju, jer sprečavaju zadržavanje tečnosti stvaranje celulita. Obogatite sva ela biljkama koje gajite kod kuće, na primer, semenkama mahunastog povrća, lekovitim biljem i krstovnikom, prirodnim izvorom oligoelemenata i vitamina.
A namirnice životinjskog porekla?
Kad je reč o namirnicama životinjskog porekla, preporučuje se umereno konzumiranje jaja, što znači dva-tri puta nedeljno. Tako ćete obogatiti meni amino-kiselinama, neophodnim za obnavljanje tkiva, kao i holinom, supstancom koja štiti jetru. Ako ikako možete, nabavite sveža domaća, organska jaja.
Zlatno pravilo: izbegnite gomilanje azotnih jedinjenja koja potiču od prekomerne upotrebe mesa i proizvoda životinjskog porekla. Važno je održati kiselo-baznu ravnotežu i sprečiti zadržavanje tečnosti. Ovaj meni se posebno preporučuje u proleće, jer pospešuje obnavljanje ćelija. Probajte da ga se pridržavate jednom nedeljno.
Kako da kuvate?
Opredelite se za kratko kuvanje na pari ili dinstanje na tihoj vatri s poklopljenom šerpom. Na ovaj način zadržava se prirodna vlažnost hrane, pojačavaju se pri rodne arome, čuvaju se hranljivi sastojci. I, Osim toga, tako kuvana hrana lako se vari.
Ostali saveti
Kurkuma, kim i sveže aromatično bilje, naročito peršun, mirodija i estragon, čine jela ukusnijim i lakše svarljivim.
JEDNODNEVNI JELOVNIK ZA DETOKSIKACIJU
Neka svaki vaš obrok sadrži veću porciju povrća: za ručak neka bude presno i kuvano, a za večeru – kuvano.
Povrće možete dodati čak i voćnim šejkovima koje pijete ujutru (eksperimentišite, svako ima svoj ukus…).
Porciji žitarica dodajte manju količinu proteinske hrane: sveže i suvo mahunasto povrće, tofu, tempeh, sitnije uljarice (bundevu, suncokret, susam), jogurt i mlečne proizvode, jaja…
Ako niste vegetarijanci ili vegani, jedite ribu najviše dva puta nedeljno, a meso jednom nedeljno.
Od dodataka jelima koristite ekstradevičansko maslinovo ulje i limunov sok.
Evo menija za jedan dan koji možete ponavljati jednom nedeljno kako biste bili bliži cilju. Dejstvo će mu biti još jače ako vam je u ostalim danima ishrana izbalansirana, uglavnom vegetarijanskog tipa. Uvek birajte namirnice organskog porekla.
Ujutru Čaj od vrbene i kore od limuna s medom • šejk od jabuka • kivi • banana i listovi raznih biljaka
Prepodnevna Užina Napitak od limunove kore
Ručak Mlaka salata od kus-kusa s celerom • Salata od sezonskog voća (oko 250 g sezonskog voća aromatizovanog kurkumom, cimetom i zaslađenog medom)
Poslepodnevna užina Napitak od limunove kore
Večera Pire od sezonskog povrća•Ražnjići od povrća s kremom od tofua
Pre spavanja Cvetni čaj.
RECEPTI
Pire od sezonskog povrća
Vegansko jelo, bez glutena
Priprema: 15 minuta. Kuvanje: 20-30 minuta.
SASTOJCI
200 g sezonskog lisnatog povrća (listovi sveže zelene salate, zelje, spanać, kopriva… kojima ćete dodati mladi luk)
2-3 kašike oljuštenih zrna sočiva, graška ili suvog boba (poželjno je da odstoje nekoliko sati u čaši vode kako bi omekšali)
kašika sitno iseckanog peršuna
kašika ekstradevičanskog maslinovog ulja
list žalfije
integralna morska so (po želji)
PRIPREMA
Isecite povrće na jednake delove i stavite ga u šerpu sa žalfijom i mahunarkama, dodajte 2 dl vode i so. Poklopite i kuvajte 20 do 30 minuta (produžite kuvanje ako mahunarke nisu omekšale).
Izmiksajte i dodajte sos koji ste pripremili od sitno iseckanog peršuna i semenki suncokreta pomešanih sa uljem i kašikom supe u kojoj se kuvalo povrće.
Mlaka salata od kus-kusa
Vegansko jelo
Priprema: 15 minuta. Kuvanje: 15 minuta.
SASTOJCI
50 g kus-kusa od krupnika
struk celera s listovima
mladi luk s listovima
manja šargarepa s listovima
2 kašike domaćih klica mungo pasulja (ili kupovnih klica soje)
1 kašika sitno iseckanog peršuna
2-3 rotkvice
7 kašika ekstradevičanskog maslinovog ulja
sok od pola limuna
integralna morska so (po želji)
PRIPREMA
Očistite i operite povrće i aromatično bilje.
Izrendajte rotkvice i stavite ih sa strane sa sitno iseckanim peršunom.
Sitno iseckajte celer i šargarepu pomoću supersecka. Listove usitnite nožem. Iseckajte mladi luk, uključujući feelene listove, i stavite ga u tiganj sa uljem i prstohvatom soli.
Posle dva minuta dodajte preostalo povrće i četiri kašike vode, poklopite i kuvajte pet minuta. Uspite pola čaše vode i kus-kus, pojačajte vatru i pustite da proključa. Ugasite vatru. Dodajte peršun, rotkvice i limunov sok. Ostavite da odstoji pet minuta.
Služite sa uljem i korijanderom, koji ćete dodati po ukusu.
NAPOMENA: Kus-kus od kukuruza je bezglutenska opcija.
Ražnjići od povrća
Priprema se unapred.
Priprema: 15 minuta. Kuvanje: 15jninuta.
SASTOJCI
Za krem:
60 g svilenog tofua (najmekša vrsta, pogledajte prethodni broj časopisa)
2 kašike limunovog soka
2 kašike jogurta od soje
struk svežeg aromatičnog bilja (mirodije, estragona, peršuna…)
kašičica kurkume
2 kašičice ulja
Za ražnjiće:
80 g korena celera
80 g šargarepe
80 g crnog luka
2 kašičice ulja
origano (po želji)
integralna morska so (po želji)
PRIPREMA
Napravite krem. Iseckajte očišćeno i oprano aromatično bilje. Dodajte kurkumu, limunov sok, ulje, jogurt ,ako je potrebno, malo vode – kako bi se formirao krem srednje gustine.
Iseckajte povrće na jednake kockice i rasporedite ga na nekoliko čačkalica. Prelijte ga uljem, pospite origanom, posolite i stavite u tiganj s četiri kašike vode. Poklopite i kuvajte dok povrće ne omekša. Poslužite s kremom.
Šta piti tokom detoksikacije
Pijte mnogo tečnosti. Uzimajte naizmenično oligomineralnu vodu (s količinom minerala nižom od 500 mg po litru) i srednjemineralizovanu mineralnu vodu s koncentracijom kalcijuma od preko 150 mg po litru – kako biste pospešili depurativne i regenerativne procese.
Iznenađenja od limunove kore
Kora je mnogo bogatija vitaminima i dragocenim oligoelementima od samog soka: vitaminom C i A, beta-karotenom, magnezijumom i kalijumom. Sadrži flavonoide, koji, s jedne strane, smanjuju holesterol u krvi, dok, s druge strane, neutrališu slobodne radikale. Od posebnog su značaja limoneni i salvestrola Q40, za koje se u in vitro studijama pokazalo da su u stanju da zaustave umnožavanje kanceroznih ćelija.
Na kraju, limunova kora doprinosi zdravlju kostiju i kože. Međutim, veoma je važno znati koji limun odabrati. Jer, kao i sve ostale vrste agruma koje nam stižu s drugog kraja planete, limun se prska pesticidima i fungicidima. Zbog toga uvek birajte organski limun s nabubrelom korom.
Z.S.
KOMENTARI na temu: Napravite renesansu vašeg tela: Jelovnik i jedinstveni recepti!