Komesar UN Predložio: Srbija postaje centar za izbeglice!
brzevesti - 17.09.2015
Komesar UN Predložio: Srbija postaje centar za izbeglice!
BEOGRAD – Posle odluke Mađarske da faktički zatvori svoju granicu, Srbija će najverovatnije postati neka vrsta platforme u izbegličkoj krizi, mesta na kome bi se organizovala selekcija izbeglica na one koji imaju pravo na azil i na one koji ne mogu da ga dobiju. Odatle bi se oni koji dobiju azil transportovali u evropske zemlje prihvata, a oni koji su odbijeni bili bi prisilno vraćani u države porekla.
Ovu ocenu izneo je juče u Evropskom parlamentu u Briselu, Antonio Gutereš, visoki komesar UN za izbeglice, inače autor programa za rešavanje izbegličke krize koji je prihvatila EU i koji se zasniva na uspostavljanju koordinacionih centara za prihvat i selekciju izbeglica i migranata.
Gutereš je rekao da „ne zna šta će da se desiti na mađarskoj granici, ali da je izvesno da je hitna pomoć neophodna Srbiji“.
„Potrebno je da u Srbiji brzo ustanovimo kapacitete za sistematski prijem (izbeglica) i verovatno za program relokacije – prebacivanja izbeglica u treće zemlje ukoliko Srbija bude primila veliki broj „, rekao je Gutereš obraćajući se članovima Odbora za spoljne poslove EP.
„Srbija će biti mesto na koje ćemo se koncentrisati, to je neizbežno“, rekao je Gutereš.
„Ako ne upotrebimo Srbiju takođe kao platformu za relokaciju – odnosno prebacivanje u treće zemlje i za vraćanje u zemlje porekla – u tom slučaju imaćemo veoma velike probleme.“
Na sastanak u EP juče su bili pozvani i arapski poslanici iz Libije, Maroka i Tunisa kao i predstavnici turskog parlamenta koji su svi od reda održali lekciju iz dostojanstva svojim evropskim kolegama od kojih su dobili aplauz. „Evropa treba da prizna svoje greške i učini sve da ih ispravi koliko je moguće. Ne možete da svrgavate diktatore kakav je, bez sumnje bio Gadafi, da izbombardujete i da zatim u svojim avionima odete kući kao da ništa nije bilo ne predvidevši pri tom šta će biti posle i prepuštajući tamošnji narod haosu – sve to u ime ljudskih prava“, rekao je poslanik iz Tunisa.
On je dodao i da ne veruje da će i Srbija početi da izbacuje izbeglice i ocenio da je srpska vlada „do sada bila vrlo korektna“.
O tome kako je Evropa pustila krizu da dostigne usijanje svedočio je turski poslanik koji je rekao da od 2011. u njegovu zemlju došlo dva miliona izbeglica iz Sirije. Turska je investirala više od milijardu evra za njihov prihvat, davala je državne stipendije studentima, a da je EU pri tom reagovala simboličnom podrškom. Slično je sa Libanom u kome živi oko dva miliona izbeglica iz Sirije. Sada kada je konačno kriza kulminirala, Turskoj se više ne daju komplimenti da je država-model