planeta - 07.06.2015
Revizijom invalidskih penzija u državnoj kasi do sada ostalo 86 miliona dinara. Kontrolni sistem Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja prolaze apsolutno svi predmeti.
NEPOSTOJANjE papira koji dokazuju invalidnost ili dokumenti u predmetu koji ne mogu da se potvrde u zdravstvenoj ustanovi, samo su neki od načina na koje su se proteklih godina dobijale invalidske penzije u Srbiji. U tome su učestvovali ne samo budući lažni penzioneri, nego i članovi komisija. Dešavalo se da komšije ili poznanici obaveštavaju Fond o korisnicima invalidskih penzija za koje cene da ih ne zaslužuju ili imaju "saznanja" da su ih ostvarili na nezakonit način. Po svakoj od tih prijava pokreće se postupak provere u Fondu, odnosno korisnici se pozivaju na kontrolni pregled.
Posle kontrole 33.783 odabrana korisnika čak 210 lažnih invalida izgubilo je redovno mesečno primanje. Samo po osnovu ukidanja jednog broja "lažnjaka", u državnoj kasi je, tvrde nadležni, ostalo 86 miliona dinara. Ovo su rezultati revizije koja traje od septembra do kraja maja ove godine i, kako je najavljeno, nastaviće se i u narednom periodu.
Prema podacima PIO fonda, na razgovor se u ovom periodu od 2.953 pozvana osiguranika prvom pozivu nije odazvalo 686 njih, 90 penzionera nije odgovorilo ni na ponovljeni drugi poziv, pa će verovatno i mnogi od njih ostati bez redovnog čeka.
- Nastavak korišćenja primanja, komisija je posle nalaza potvrdila za 1.953 korisnika invalidskih penzionera, dok kod 210 njih nije potvrđen prvobitni nalaz - kažu u PIO. - Posao kontrole svih invalidskih penzija, koja je započeta prošle godine, već je dao rezultate i više nema zaštićenih pojedinaca.
Provera stanja invalidnosti odnosi se na sve invalidske penzionere, s tim što se ne pozivaju korisnici za koje se pregledom spisa u predmetu ustanovi da nije moglo doći do promene u zdravstvenom stanju, odnosno nije moglo doći do poboljšanja radne sposobnosti.
Proces revizije trajaće dok se ne provere svi invalidski penzioneri, odnosno revizija će se raditi sve dok se ne uklone sumnje da je neko na neregularan način ostvario pravo na invalidsku penziju.
Prema rečima Jelice Timotijević iz PIO fonda zahtev za invalidsku penziju može da podnese osiguranik kod kojeg je došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja, usled povrede na radu, profesionalnog oboljenja ili neke druge bolesti koja je uzrokovala potpuni gubitak radne sposobnosti. Ovo pravo se može ostvariti kada se utvrdi potpuni gubitak radne sposobnosti do godina života potrebnih za ostvarivanje prava na starosnu penziju.
- Ukoliko je uzrok invalidnosti povreda na radu ili profesionalno oboljenje, dužina staža nije uslov, a ako je invalidnost posledica bolesti ili povrede van posla, potrebno je najmanje pet godina staža - objašnjava Timotijević. - Izuzetak su osiguranici kod kojih je invalidnost nastala pre 30. godine života, tačnije do 20 godina potrebna je najmanje jedna godina staža osiguranja, do 25 - dve i do 30 - tri godine staža osiguranja.
Kontrolni sistem PIO fonda prolaze apsolutno svi predmeti. Organ veštačenja je stručni organ Fonda koji veštači u prvostepenom i drugostepenom postupku ostvarivanja prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, postupku revizije, u postupku utvrđivanja promena u stanju invalidnosti, ostvarivanja prava primenom drugih propisa. Organ kontrole nalaza, mišljenja i ocene je takođe stručni organ Fonda koji kontroliše nalaze, mišljenja i ocene date u prvostepenom i drugostepenom postupku ostvarivanja prava. Prema potrebi, u procenu validnosti priložene dokumentacije uključuje se i funkcionalna dijagnostika.
- Veštačenje u postupku utvrđivanja promena u stanju invalidnosti koje su od uticaja na pravo na invalidsku penziju priznatu pravosnažnim rešenjem pokrenutom po službenoj dužnosti, odnosno revizijom, radi se u skladu sa odredbama pravilnika koje se odnose na utvrđivanje invalidnosti - kaže Timotijević. - U ovom slučaju, u prvom i drugom stepenu, veštačenje obavlja komisija od tri člana - neuropsihijatar, internista i ortoped ili hirurg - koju imenuje direktor Fonda, s tim što lekar veštak koji je dao nalaz, mišljenje i ocenu kojom je utvrđena invalidnost ne može biti član komisije koja sprovodi kontrolu.
DOKUMENTACIJA
Budući da je osnov ostvarivanja prava na invalidsku penziju zdravstveno stanje osiguranika, neophodno je priložiti adekvatnu medicinsku dokumentaciju, a kako je uslov za ostvarivanje prava i radni staž, neophodno je da se obezbedi i ostala dokumentacija kojom se potvrđuje efektivan staž. Spisak potrebne dokumentacije nalazi se na obrascu zahteva koji svaki osiguranik mora da popuni.
OBUSTAVLjANjE ISPLATE
Zakon propisuje kontrolni pregled u roku do tri godine za sve korisnike koji ostvare pravo na invalidsku penziju, a izuzetak su oni čije je zdravstveno stanje takvo da ne ukazuje da će radna sposobnost biti poboljšana. Zahtev za kontrolu šalje se po službenoj dužnosti, uz poziv i obaveštenje koju dokumentaciju treba pripremiti. Poziv se dostavlja najviše u dva pokušaja, a ukoliko se korisnik ne odazove ponovljenom pozivu ili neopravdano izostane, obustavlja se isplata penzije.
I.R.
KOMENTARI na temu: