zdravlje - 20.10.2015
OTKRIVENA TAJNA: Kako poboljšati imunitet dece!
Imunitet ne podrazumeva samo otpornost organizma prema infekcijama, nego i prepoznavanje organizma što je strano, a što vlastito.
Najbolji način za stvaranje imuniteta kod beba je majčino mleko, odnosno dojenje. Dojenje ne predstavlja samo unos mleka, već i komunikaciju između majke i deteta koja potiče razvoj detetova mozga.
Majčino mleko sadrži sve hranjive stvari koje su bebi potrebne za zdravi rast i razvoj kao i vredna antitela za obranu od infekcija.
Kad je majka izložena zarazi, u njenom organizmu stvaraju se zaštitne belančevine (imunoglobulin). One se mlekom prenose detetu i štite ga od bolesti. Osim toga, stvari u majčinom mleku (leukociti, laktoferin, lizozim i dr.) sudeluju u obrani od bakterija i virusa.
Uz to majčino mleko sadržava velik broj probiotičkih bakterija kao što su laktobacili i bifidobakterije. Nazivamo ih "dobrim" bakterijama jer pospešuju razvoj zdrave crevne mikroflore u deteta što je preduvet za kasnije zdravlje. Zato preporučamo isključivo dojenje do 6 mjeseci starosti deteta te dojenje uz nadohranu do najmanje 2. – 3. godine života deteta.
Postoje različiti načini kako poboljšati detetov imunitet nakon prve godine života:
Uvedite više voća i povrća u prehranu
Voće i povrće sadrži visok udio vitamina C i antioksidansa koji prirodno jačaju imunološki sastav. Antioksidansi putuju krvnim žilama i štite tkiva od oštećenja.
Voće koje jača imunološki sistem su jagode, papaja, crveni grejp i borovnice.
Povrće koje jača imunološki sastav su rajčice, brokula i krumpir.
Takođe je važno decu hraniti povrćem žute i narančaste boje, tj. onim koje ima visok udeo karotena koji podiže razinu belih krvnih zrnaca zaduženih za borbu protiv infekcija. Žuto i narančasto voće te tamnozeleno povrće su odlični u borbi protiv infekcija (marelice, mrkve, kelj, spanac).
U detetovu prehranu uvrstite masti za jačanje imuniteta
Omega-3 masne kiseline posebno zastupljene u ribama iz hladnih voda (npr. divlji losos) su odlične u jačanju imuniteta i zadužene za održavanje zdravlja gotovo svih organa u telu. One povećavaju razinu makrofaga, stanica zaduženih za eliminaciju bakterija.
Uvedite probiotike u dečju prehranu
Probiotici štite naš probavni sistem, pomažu nam u probavljanju hrane, eliminaciji toksina i štite od bakterija i virusa.
Smanjite unos šećera i ostalih zaslađivača u detetovoj prehrani
Održavajte detetovu težinu
Gojaznost može oslabiti imunološki sistema tako što ometa bela krvna zrnca u proizvodnji antitela. Istraživanja su pokazala da gojazna deca imaju dvostruko veće šanse za obolijevanje od infekcija u odnosu na decu uredne težine.
Podstičite kretanje
Vežbanje povećava sposobnost belih krvnih zrnaca u borbi s infekcijama.
Smanjite izloženost deteta bakterijama
Pazite da sve osobe koje su u kontaktu s detetom imaju čiste ruke. Nastojte držati dete podalje od svih onih koji kašlju i kijaju.
Zaštitite detetova pluća
Najslabija tačka malene dece su pluća. Pazite da deca nisu u blizini pušača i u zadimljenim prostorijama.
Smanjite nivo kod deteta i osigurajte mu dovoljnu količinu sna.
Na tržištu takođe postoji niz preparata za pojačavanje imuniteta, ali pre početka njihove upotrebe obavezno konsultujte pedijatra.
M.N.
KOMENTARI na temu: OTKRIVENA TAJNA: Kako poboljšati imunitet dece!