događaji - 28.06.2015
Na ivici suza, britanski premijer Dejvid Kameron preklinjao je danas u Edinburgu Škote da ne uništavaju „jedinstvenu alhemiju Ujedinjenog Kraljevstva”. Ukoliko Škoti prihvate da ostanu u porodici kojoj „u svetu zavide”, obećano im je da će London na Edinburg preneti mnogo veća ovlašćenja.
Imaće veću kontrolu nad javnim rashodima, veću fiskalnu autonomiju, više autonomije nad ubiranjem poreza i socijalna izdvajanja… Škoti će, drugim rečima, postati nezavisniji ukoliko glasaju da ostanu u Velikoj Britaniji nego ukoliko se odluče za nezavisnu državu.
Škotski premijer i lider kampanje za nezavisnost Aleks Salmond odbio je združeni apel opozicije i vlasti iz Londona i njihovu ponudu je okarakterisao kao suviše malu i zakasnelu. Tim iz Vestminstera pravi atmosferu sličnu onoj na izborima u Južnoafričkoj Republici posle ukidanja aparthejda, dodao je Salmond. Ali, uprkos svim paničnim apelima Londona, raste podrška za nezavisnost, o čemu će se odlučivati za manje od nedelju dana na prethodno dogovorenom referendumu 18. septembra, navodi Politika.
London je, po oceni svih većih britanskih medija, u panici, dok Edinburg u finišu prezentuje sveže izveštaje koji govore u prilog ekonomskom prosperitetu nove nezavisne države. Tako je profesor Aleks Kemp, jedan od najcenjenijih eksperata za energetiku, objavio prognozu da će se u sledećih 30 godina u Severnom moru početi sa eksploatacijom 99 novih nalazišta nafte, dok stručnjaci iz drugih oblasti tvrde kako će se nezavisna Škotska brzo naći u društvu 20 najbogatijih zemalja sveta, daleko iznad nove „krnje Velike Britanije”.
Uprkos emotivnim, pa čak i suznim izlivima njihovih političkih lidera, Englezi nisu izgubili svoj tipični smisao za humor. Već su počeli da nagađaju kako će morati da nazivaju svoju državu bez Škotske. Krnja Velika Britanija morala bi da promeni ime u Malu Britaniju, a neće moći ni da se zove Ujedinjeno Kraljevstvo. Iako Škoti žele da zadrže monarhiju, ona se ne može zvati ujedinjenom, kad su se Škoti razjedinili. Glomazno im se čini i ime Engleska, Vels i Severna Irska, pogotovo što će, ako se zahukta raspad, morati da iz ovog naziva brišu jednu po jednu oblast.
Poslednjih nedelja analitičari su uvideli kako se u ovakvim prelomnim trenucima pretežno glasa srcem, pa je poslovična engleska hladnoća ustuknula pred izlivom osećanja. Kameron je u Edinburgu rekao da bi mu se „srce slomilo” ako bi Škoti iduće sedmice izglasali odvajanje, čak ih je „očajnički molio” da ne razbijaju porodicu već da prihvate najbolje od „oba sveta”.
A kad su ga pitali kako to da se toliko zalaže za ostanak Škotske u Velikoj Britaniji, kad bi bez nje, po svim procenama, njegova Konzervativna partija bolje prošla na majskim izborima, on je čak rekao da „više voli svoju zemlju, nego svoju partiju”. Od Škota je ipak zatražio otrežnjenje i upozorio ih da bi, u slučaju da se odluče za nezavisnost, to bio „skok u nepoznatu tamninu”, piše Politika.
Salmond je, međutim, dočekao goste iz Londona sa radošću. Da je znao da im je namera da putuju u Škotsku, poslao bi im autobus. Tvrdi da su premijer i ostali politički lideri iz Vestminstera toliko nepopularni, da samo mogu da doprinesu odlučujućim poenima za nezavisnost.
I van Velike Britanije referendum u Škotskoj se nestrpljivo očekuje na različitim kriznim žarištima. Regionalni šef Krima Sergej Aksjonov ocenio je juče da Zapad nema drugu opciju nego da prizna Krim, ukoliko prizna nezavisnost Škotske.
Premijer Katalonije Artur Mas takođe smatra da bi nezavisnost Škotske pogodovala Barseloni u njenom nastojanju da dobije zeleno svetlo od Madrida za izjašnjavanje Katalonaca o razdruživanju od Španije. Argentinci se pak smejulje nadajući se da će Velika Britanija ostati uskraćena za Škotsku, dok se borila za očuvanje Malvinskih ostrva, desetinu hiljada kilometara od njihove kuće.
I.R.
KOMENTARI na temu: