stil - 02.07.2015
Visoki krvni pritisak može imati potencijalno ozbiljne, čak i smrtonosne posledice. Dobra vest je da postoje naučni dokazi da promena u ishrani može vrlo ozbiljno uticati na visoki krvni pritisak.
Dok ozbiljni slučajevi (npr. 160+/115+) mogu zahtevati pažnju lekara i hitnu medicinsku intervenciju, previše ljudi i lekara se nažalost okreće farmaceutskim lekovima prebrzo, dok u stvarnosti postoje mnoge jednostavne namirnice i biljke koje mogu pomoći od blagih do umerenih slučajeva povišenoga krvnoga pritiska i održavati ga pod kontrolom.
Farmaceuti su se pobrinuli da jednom kada krenemo s uzimanjem tableta za visoki krvni pritisak, da ih nikada više ne prestanemo uzimati, znači do kraja našeg života. Zavisnost koja se može meriti s onom prema heroinu.
Hrana bogata kalijumom (K)
Većina od nas troši velike količine kuhinjske soli u svakodnevnoj ishrani. A jedan od zdravstvenih problema u ishrani prebogatoj kuhinjskom soli jeste da podiže krvni pritisak, pogotovo u onih koji su osetljivi na ovaj mineral.
Kada je reč o regulaciji krvnoga pritiska, ravnoteža između natrijuma i kalijuma u telu je važna. Dakle, osim smanjivanja unosa natrijuma (kroz kuhinjsku sol ), konzumirajte više hrane bogate kalijumom i to vam može pomoći dovesti krvni pritisak pod kontrolu.
Uopšteno govoreći, sveže voće i povrće su veliki izvor kalijuma. S druge strane, mnoge obrađene,zapakovane namirnice su natovarene s kuhinjskom soli i drugim štetnim aditivima. Voće i povrće takođe sadrži puno vlakana koja pomažu u smanjenju visokoga krvnoga pritiska.
Voće bogato kalijumom su: banane, dinje, kajsije, datule, dinje, mango, nektarine, avokado, lubenica, kivi, narandže i papaje.
Povrće bogato kalijumom je: celer, španat, potočarke, brokula, krastavci, peršun, blitva, špargle, krompir, slatki krompir i artičoke.
Za one koji imaju bolesti bubrega treba napomenuti da prekomeran unos kalijuma može biti štetan, a te će osobe sigurno tražiti neke stručne savete u tom pogledu.
Voda
Jedan mogući lek za visoki krvni pritisak je jednostavan – konzumiranje puno vode svaki dan. Dr. Julian Whitaker preporučuje pijenje 15 čaša vode svaki dan, oko 2,5 decilitara svaki sat.
Voda pomaže opustiti telesne sastave, uključujući i arterije – tesne i uske arterije su jedan od glavnih uzroka visokog krvnog pritiska. To je bila njegova glavna preporuka za ovu bolest, a prema njegovim rečima: „Gotovo svi lekovi za pritisak oponašaju dejstvo povećanog unosa vode.“
Beli luk i luk
Istraživanja su pokazala da beli luk, kako u svežem i dopunskom obliku, ima efekte za sniženje krvnog pritiska. Beli luk takođe nudi i druge pogodnosti za vaš kardiovaskularni i imuni sistem. Na primer, studije su pokazale da beli luk može pomoći u smanjenju nivoa holesterola.
Kad je reč o smanjenju krvnog pritiska, konzumiranje čak i jednog čena belog luka dnevno može da pomogne, prema nekim studijama. Neki stručnjaci ukazuju da beli luk ima najbolje zdravstvene prednosti kada se sirov i naseckan pripremi 10 minuta pre obroka.
Luk može pomoći u smanjenju krvnog pritiska, takođe.
Drugo specifično povrće
Neko povrće sadrži specifične spojeve koji su prikazani u snižavanju krvnog pritiska. Paradajz, na primer, sadržava najmanje sedam takvih jedinjenja, uključujući i gama-amino kiseline (GABA), a brokoli sadrži najmanje šest spojeva koji pomažu da se dovede krvni pritisak u normalu. Šargarepa takođe ima najmanje osam takvih jedinjenja.
U tradicionalnoj kineskoj medicini, celer ima dugu istoriju korišćenja za snižavanje povišenog krvnog pritiska. Jesti najmanje četiri stabljike celera dnevno može proizvesti pozitivne efekte.
Zaključak
Navedeni predlozi mogu pomoći za mnoge slučajeve blagog do umerenog visokog krvnog pritiska. Za ozbiljne slučajeve koji zahtevaju medicinske lekove, nakon što ste napravili promene u načinu života i prehrambenim navikama i kada je situacija pod kontrolom, upotreba lekova se može polako sužavati, pod nadzorom lekara.
I.R
KOMENTARI na temu: