Dok jedni tvrde da je deja vu posledica potisnutog sećanja, drugi kažu da se događa zbog reinkarnacije.
Prevedeno s francuskog, "deja vu" doslovno znači "već viđeno", a opisuje fenomen u kojem pojedinac odjednom dobije osećaj da zna što će se sledeće dogoditi ili kao da je već proživio situaciju u kojoj se nalazi, posetio to mesto ili iskusio nešto.
U nastavku pročitajte teorije o poreklu deja vu-a
Naučnici imaju nekoliko teorija o tome odakle dolazi osećaj "već viđenog". Tako kognitivni psiholozi smatraju da je reč o davno zaboravljenim delovima sećanja koji su u svojoj osnovi prijatni, a sledbenici Freuda tvrde da se radi o potisnutim sećanjima iz detinjstva u kojima ego pojedinca podseća na njegovu prošlost i skrivene strahove.
Nešto bizarnije gledište imaju parapsiholozi, koji kažu da je deja vu rezultat sećanja iz prošlih života, pre reinkarnacije u ovaj život. Ipak, najčešće je prihvaćena teza kako se radi o anomaliji pamćenja u kojem vidimo nešto slično, pa nas to podseća na zaboravljeno.
Podvrste "već viđenog"
Presque vu
Time se opisuje stanje u kojem nam je nešto "na vrhu jezika". Imamo osećaj da ćemo se setiti ili izgovoriti nešto izuzetno bitno.
Deja entendu
Označava ono što smo već čuli, tj. sigurni smo da znamo o čemu se govori, mada ne možemo da se setimo ko nam je, kada i gde to pričao.
Deja senti
Temelji se na već proživljenim osećajima, tj. čini nam se da smo se u nekoj situaciji u prošlosti identično osećali, ali se ne možemo setiti detalja toga.
Deja vecu
Označava oblik deja vu-a u kojem sa sigurnošću znamo što će se sledeće dogoditi.
Deja visite
Odnosi se na točno prepoznavanje i snalaženje po mestu na kojem nismo nikad bili, ali nam je iz nekog razloga poznato.