szona - 06.07.2015
U Kini je nedavno iskopano odlično očuvano morsko čudovište koje je krstarilo okeanima u periodu kambrija. Ovo 520 miliona godina staro stvorenje, jedan od prvih predatora svoga doba, imalo je složene oči, oklopljeno telo, i dve nazubljene kandže, kojima je hvatalo plen.
Fosil ove novootkrivene vrste, nazvane Lyrarapax Unguispinus, toliko je dobro očuvan, da se još uvek jasno vide i nervni sistem i delovi mozga.
Pre peroda kambrija, koji se smešta između 543 i 493 miliona godina pre nove ere, većinu života na Zemlji činile su proste alge i sesilni organizmi naklik meduzama. Tokom kambrija je, međutim, nastupio peroid brze evolucije, sa eksplozijom biodiverziteta, i pojavila su se plivajuća morska stvorenja sa složenim očima, člankovitim nogama i spoljnim skeletom.
Tokom tog period došlo je i do uspona karakterističnih bića nalik na škampe, poznati kao anomalokarididi. Ova drevna morska čudovišta bila su glavni grabljivci u morima kambrija. Imala su nazubljen telesni oklop i usta kupastog oblika, koja su se sastojala od koncentričnih ploča. Najveća među ovim bizarnim stvorenjima mogla su da porastu i do 1,8m.
Većina primeraka anomalokaridida koje su naučnici pronašli bila je, međutim, slabo očuvana, tako da nije lako moglo da se kaže gde je njihovo mesto na stablu života, kaže Peijin Čong, jedan od autora studije sa Univerziteta u Junanu.
Zbog toga naučnici nisu mogli da kažu da li pripadaju grupi koja se izdvojila pre većine novijih zajedničkih predaka glavonožaca, da li su u pitanju životinje iz grupe kojoj pripadaju današnji pauci i škorpije, ili su pak u pitanju životinje sa sličnim svojstvima kao savremeni galvonošci, ali koje ne pripadaju istom evolutivnom nizu.
U nekoliko proteklih godina u Kini su, međutim, iskopana tri fantastično očuvana primerka nove vrste anomalokaridida. Ova stvorenja su u sedimentnim stenama tako savršeno zamrznuta u vremenu, da su još uvek vidljivi i čitav njihov nervni sistem, sistem organa za varenje, i mišići.
I.R.
KOMENTARI na temu: