planeta - 13.07.2015
Prevaranti u Hrvatskoj falsifikovali su punomoćja, postavljali beskućnike kao direktore solventnih firmi, koji bi zatim praznili bankovne račune kompanijama.
Jeste li menjali direktora u svojoj kompaniji? Vaš novi direktor je beskućnik, tako je otprilike pre nekoliko dana Služba za privredni kriminal zagrebačke policije izvestio direktora kompanije Novak-Hlevnica d.o.o, Damira Novaka, da je na njegovo mesto u vrednoj porodičnoj kompaniji za ugostiteljstvo iznenada imenovan beskućnik. Što je čudnije, imenovan je uz pomoć Horvatove punomoći, naravno falsifikovane.
Horvat je ostao zatečen, ali brzo je od banaka u kojima je njegova kompanija imala račune zatražio da te račune blokira, a na Trgovačkom je sudu zatražio da se novoimenovani direktor Damir B. - smeni.
Tako je u sudskom registru Novak-Hlevnice ostalo zabeleženo da je Damir B. bio direktor samo šest dana.
Međutim, kako je policija otkrila istražujući ovakve slučajeve "neprijateljskog premuzimanja", vlasnici drugih firmi nisu imali sreće poput Horvata. U poslednja dva meseca organiziovana grupa preveranata je na nekoliko dana, uz pomoć krivotvorenih punomoći, imenovala svoje direktore u nekoliko zagrebačkih kompanija koji su s računa tih fimi podigli 2 miliona kuna (263.000 evra).
Najviše je stradala kompanija IT Jedan. Njoj je ubačen lažni direktor Tomo R. koji je s računa digao 1,8 miliona kuna.
U kompaniju Dundo Promet ubačen je direktor Zoran V. koji je s računa digao 280.000 kuna.
Kako je nešto tako uopšte moguće? Zapravo vrlo jednostavno. Sve što je potrebno je krivotvoreno punomoćje pravoga vlasnika ili direktora kompanije i jedna osoba koja se isturi kao lažni direktor. Najčešće je reč o beskućnicima ili socijalnim slučajevima.
Kako je policiji ispričao jedan od uhapšenih lažnih direktora, prišao mu je nepoznati čovek i, u zamenu za hranu i smeštaj, uz novčanu proviziju ponudio da bude direktor u jednoj kompaniji. Zatim je uz pomoć falsifikovanog punomoćja na nadležnom trgovačkom sudu zaista registrovan kao novi direktor uprave solventne kompanije, a da vlasnici te firme nisu imali pojma da im je bez njihova znanja imenovana - privremena uprava.
Trgovački sudovi, naime, nisu dužni da proveravaju punomoćja nego jednostavno te osobe upišu kao nove direktore. Zatim novi direktor počinje s radom. Najčešće prazni račune kompanije. Dok pravi vlasnici firme shvate da im neko drugi upravlja kompanijom, već je kasno.
Premda identitet lažnoga direktora ostaje poznat, cela prevara je postavljena tako da on ne može uputiti na osobe koje su ga angažovale jer ih je sreo samo par puta u životu. Isto tako, te osobe nemaju imovinu od koje bi se moglo naplatiti obeštećenje.
Ipak, policija i tužilaštvo uhapsili su Dalibora B. (35) koga sumnjiče da je bio u lancu prevara i da je koordinirao najmanje tri lažna direktora: Zorana V, Tomu R. i Damira B. koji su takođe osumnjičeni. Nestalih dva miliona kuna još nije pronađeno.
I.R.
KOMENTARI na temu: