Imamo loše vesti za sve vegetarijance. Nisu samo životinje te koje žive u strahu da ćete ih ubiti i pojesti, već i biljke osećaju opasnost i, na sebi svojstven način, brane se od predatora.
Kad u napadu gladi krenemo da sipamo salatu na tanjir, ne razmišljamo mnogo o tome da li je i ta biljka nekad bila živo i osetljivo biće. A, možda bi trebalo, jer je sada dokazano da i zeleniši imaju neku vrstu čula sluha, ali i da “i biljke plaču”.
Istraživači s Univerziteta u Misuriju otkrili su da biljke, ne samo da osećaju kada ih neko pokuša da ih ubere ili pase, već i pokušavaju da se odbrane. Živuljke iz biljnog sveta čuju i razlikuju zvukove iz svoje okoline, mogu da prepoznaju i razlikuju vetar od buke koju pravi gusenica koja gricka lišće susedne biljke.
Zato, tvrdnja da “biljke plaču dok ih jedemo” nije nikakva izmišljotina. One zaista ispuštaju odbrambene sokove dok ih drugi organizmi pasu. U pitanju je neka vrsta gorkastog ulja, koje biljci menja ukus, a samim tim predatoru postaje odbojna.
Pomoću reflektujućeg papira i lasera naučnici su uspeli da izmere reakcije biljaka na napad gusenice i uporedili su ih sa reakcijama biljaka koje nisu bile ničiji obrok.
- Prethodne studije pokazale su da biljke mogu da reaguju na zvuke iz okoline, na primer na muziku, ali ovo je prvo istraživanje koje pokazuje reakciju na vibracije. Te vibracije predstavljaju signal biljkama da promene metabolizam svojih ćelija, kako bi se odbranile od predatora. Reakcija biljaka naterala je gusenice da produže dalje i nađu novi plen – rekla je autorka istraživanja Hajdi Epil.