događaji - 10.07.2015

Srbija se zvanično našla na spisku zemalja čije razgovore prisluškuje američka Nacionalna agencije za bezbednost.
Vašington post“ objavio je juče da je američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA), sudeći po najpoverljivijim dokumentima, bila ovlašćena da “presreće komunikaciju” širom planete. Među tim državama je i Srbija. SAD ne prisluškuje samo četiri države sa kojima ima ugovore protiv špijuniranja, a to su Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland. Iako su imale dozvolu za prisluškivanje u 193 države, kako piše ovaj list, to ne znači da je NSA svoja prava iskoristila u svim državama.
Međutim, kako saznajemo, razgovori državnog vrha Srbije zaštićeni su od prisluškivanja spolja, ali zaštite nema za međunarodne razgovore.
Srpske službe poseduju sistem zaštite kojim ometaju slušanje razgovora koji se vode na teritoriji naše države.
Izvor “Blica” navodi da ovdašnji funkcioneri u tom slučaju mogu “biti manje-više bezbrižni kada je reč o pokušajima službi koje iz inostranstva nastoje da ih prisluškuju”. Problem je zaštita razgovora sa sagovornicima van granica Srbije, od čega nisu zaštićeni ni funkcioneri država koje mnogo više novca ulažu u bezbednosne tehnologije.
Najbolji primer je kancelarka Angela Merkel, koja je prisluškivana, a poslednji pokušaj u nizu zaštite njene komunikacije jeste specijalni telefon sa čipom pravljen u Nemačkoj.
Telefoni funkcionera
•Premijer Aleksandar Vučić koristi samsungov stari model
•Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović Samsung
•Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić nokiju i blekberi
•Ministar odbrane Bratislav Gašić Ajfon 5
•Ministar energetike Aleksandar Antić blekberi
U BIA juče nisu želeli da komentarišu navode o NSA, kao ni da kažu imaju li saznanja o tome da li je NSA od 2010, kada je dobijena dozvola za prikupljanje poverljivih podataka, prisluškivala u Srbiji. Sagovornik “Blica” iz Vojnobezbednosne agencije, međutim, kaže za “Blic” da je Srbija interesantna za NSA najviše kada je reč o mogućem delovanju grupa povezanih sa radikalnim islamistima.
- Sigurno da je zbog odnosa sa Rusijom interesantna komunikacija domaćih političara. Međutim, veći fokus SAD je na praćenju bezbednosti - kaže sagovornik “Blica” iz VBA.
Iako na tržištu postoje telefoni koji kriptuju, odnosno šifruju razgovore, domaći političari ih nemaju.
Šta je NSA
Nacionalna bezbednosna agenecija (NSA) je američka obaveštajna služba odgovorna za globalni nadzor, sakupljanje, dekodiranje, prevođenje i analizu informacija i podataka za obaveštajne i kontraobaveštajne potrebe.
Zadatak NSA jeste da štiti komunikacije i informacione sisteme američke vlade. Ovlašćena je da za ostvarivanje svojih ciljeva koristi sredstva poput prisluškivanja, a navodno koristi i sabotažu uz pomoć subverzivnih softvera.
Formirana je kao jedinica za dešifrovanje tokom Drugog svetskog rata, dok kao NSA funkcioniše od 1952. godine. Od tada je postala jedna od najvećih obaveštajnih organizacija.
Ali od afere „Snouden“ postalo je jasno da firme koje kriptuju zadržavaju razgovore za sebe ili za neke centre moći. Nemačka je prva koja je krenula da razvija svoj sistem, a odskora to radi i Rusija. To praktično znači da razvijaju sistem zaštite nezavisan od proizvođača opreme ili telefona.
U MUP Srbije za „Blic“ kažu da je nemački stručnjak koji je učestvovao u razvijanju sistema u Nemačkoj tokom prošle godine boravio u Srbiji.
- Taj sistem koji Nemačka koristi nastojimo da razvijemo i u Srbiji. Međutim, sada samo za podatke, ne i za glas - kaže sagovornik “Blica” iz MUP.
Snouden sve razotkrio
Bivši radnik NSA Edvard Snouden pre godinu dana objavio je tajne dokumente na osnovu kojih je razotkriven veliki sistem američke vlade za nadgledanje telefonskih i internet podataka.
Ti dokumenti pokazali su postojanje tajnih projekata, a objavio je i dokumente koji pokazuju da su SAD sprovodile hakerske napade u računare širom sveta, između ostalog i tokom sastanka G-20 u Londonu 2009. godine, u Hongkongu i Kini. Meta prisluškivanja bila je, pored ostalih, i nemačka kancelarka Angela Merkel.
I.R.
KOMENTARI na temu: