Mnogi smatraju da je lanac restorana iz Pjangjonga krilo tajne agencije Bureau 39, koja kroz trgovinu oružjem i proizvodnju metamfetamina pere novac za vladu. Druga struja veruje da vlada samo želi da stvori zalihe stranih valuta.
U pojedinim azijskim gradovima otvaraju se lanci restorana iz Pjangjonga, Severna Koreja, u kojima vas dobra hrana i još bolja usluga mogu navesti da promenite mišljenje o zemlji koja baš i nije na dobrom glasu.
Zloglasni logori, diktator Kim Džong Un i nuklearni rat ne formiraju dobar imidž ove zemlje. Ipak, novinar BBC-a se zatekao u jednom od ovih restorana u Pnom Penu, Kambodža, i doživeo sasvim drugačije iskustvo.
Ono što ove restorane razlikuje od drugih je “višenamensko” osoblje. Kada konobarice završe sa posluživanjem naručene hrane gostima restorana, penju se na binu i pokazuju svoje druge veštine. Jong peva operske arije, Džiju svira violinu, a Lin balansira ćup na svojoj glavi.
U toku izvođenja performansa, na bini se na ekranu smenjuju fotografije njihove rodne zemlje.
Zbog prevelike ljubaznosti ovih konobarica, britanski novinar je čak posumnjao da je reč o taktici koja bi mogla da izvuče neke državne tajne. Ipak, reč je samo o običnoj gostoljubivosti i korektnom ispunjavanju svojih radnih obaveza.
One kod kuće, u Pjongjangu, imaju svoje porodice i, kako novinar saznaje, ukoliko bi neko od osoblja odlučio da pobegne, te porodice ne bi baš imale dobar tretman.
Postoje dve struje mišljenja šta zapravo krije lanac ovih restorana. Prema jednima restorani su krilo tajne agencije Bureau 39, koja kroz trgovinu oružjem i proizvodnju metamfetamina pere novac za vladu.
Druga struja veruje da vlada samo želi da stvori zalihe stranih valuta. Britanski novinar ipak nije uspeo da razotkrije misteriju konobarica iz Severne Koreje, ali ne isključuje opciju da ova zemlje možda samo pokušava da pokaže svoju vedriju stranu.